Alapító okirat
Gond-Oldd-Meg Alapítvány a Krónikus Betegekért Alapító Okirata
Alulírott alapítók a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény alapján működő alapítvány létrehozását határozta el.
1. Az alapítók neve, anyja neve, lakóhelye
Hivatkozás másolása- Dr. Rényi-Vámos Ferenc István
(anyja neve: Marton Katalin; lakcím: 1125 Budapest, Diana utca 33/B. 3. ajtó) - Dr. Szabó Attila József
(anyja neve: Dr. Zsembery Edit Gyopár lakcím: 1112 Budapest, Hosszúréti utca 18. fsz. 1. a.)
2. Az alapítvány neve
Hivatkozás másolásaGond-Oldd-Meg Alapítvány a Krónikus Betegekért
Az alapítvány rövid neve
Hivatkozás másolásaGond-Oldd-Meg Alapítvány
Az alapítvány idegennyelvű elnevezése
Hivatkozás másolása-
3. Az alapítvány székhelye
Hivatkozás másolása1125 Budapest, Diana utca 33/B. 3. ajtó
4. Az alapítvány honlapjának címe
Hivatkozás másolásahttps://gondolddmeg.hu
5. Az alapítói induló vagyon
Hivatkozás másolása250.000,- Ft, azaz kétszázötvenezer forint, amelyet az alapítók teljes egészében rendelkezésre bocsátottak.
6. Az alapítvány célja
Hivatkozás másolásaGyógyító tevékenység elősegítése, támogatása, gyógyulás hatékonyságát közvetlenül vagy közvetve támogató tevékenység nyújtása.
7. Az alapítvány tevékenysége
Hivatkozás másolása- Ingyenes vagy kedvezményes átmeneti lakhatás biztosítása egészségügyi intézményekben ellátásra szoruló személyek és / vagy családtagjaik számára az ellátás ideje alatt;
- Ingatlan biztosítása az ellátásban résztvevő egészségügyi személyzet részére a betegellátáshoz kapcsolódóan;
- Lakhatási körülmények szociális és egészségügyi megközelítésű felmérése, szükség esetén támogatás nyújtása dokumentált, támogatási szerződés formájában;
- Az egészségügyi és szociális ellátórendszer által biztosított szolgáltatási, illetve támogatási lehetőségek egyénre szabott felmérése és tájékoztatás nyújtása családtagoknak, szülőknek, vagy törvényes képviselőknek;
- Szerv- és őssejtátültetésre váró és átültetésen átesett 18 év alatti gyermekek ellátásának és ellátásszervezésének támogatása, koordinálása az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók működésével összefüggésben;
- Szakmai területek bevonása (különösen, de nem kizárólagosan: szociális munkás, pszichológus, családterapeuta, gyógytornász, dietetikus, gyógypedagógus és ellátás szervezési koordinátor);
- A szülők vagy törvényes képviselők, illetve szükség esetén a többi hozzátartozó, valamint szükséges esetben az ellátásban részesülő gyermek pszichés, szociális, gyógytornászi és dietetikai felkészítésének támogatása;
- A transzplantációs ellátásra való felkészüléshez szükséges vizsgálatok, beavatkozások szervezésének támogatása;
- Élődonoros szervadományozással kapcsolatban felmerülő (akár átmeneti) kiadások támogatása szociálisan rászoruló donor-recipiens párok részére;
- Kapcsolattartás gyermek transzplantációs ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatókkal;
- Kapcsolattartás Transzplantációs Bizottságokkal;
- Egészségügyi személyzet gyógyító tevékenységének segítése;
- Egészségügyi személyzet szakmai továbbképzésének támogatása;
- Betegedukációs programok támogatása;
- Egészségügyet, betegeket segítő-támogató szervezetek támogatása;
- Egészség-megőrzéssel, betegfelvilágosítással, egészségügyi személyzet továbbképzésével kapcsolatos rendezvények támogatása;
- Egészségügyi dolgozók, betegsegítők támogatása.
8. Az alapítvány jellege
Hivatkozás másolása8.1. Az alapítvány nyitott, ahhoz bármely hazai vagy külföldi természetes és jogi személy bármikor az Alapítvány fennállása alatt tetszése szerinti vagyoni hozzájárulással csatlakozhat. A csatlakozás ténye a csatlakozót nem minősíti alapítóvá, alapítói jogokat nem gyakorolhat. A csatlakozót megilleti azonban az a jog, hogy javaslatot tegyen a kuratórium részére a vagyoni juttatásának felhasználására vonatkozóan.
8.2. Az alapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
9. Az alapítvány időtartama
Hivatkozás másolásaAz alapítványt határozatlan időtartamra hozták létre az alapítók.
10. Az alapítványi vagyon felhasználása
Hivatkozás másolása10.1. Az alapítvány mindenkori vagyona kizárólag a jelen alapító okiratban megjelölt célok megvalósítására használható fel. Az alapítói vagyonnal a kuratórium gazdálkodik.
10.2. Alapítványi célra az alapításkori vagyon és annak teljes hozadéka, továbbá az alapítást követően az alapítványi számlára érkező készpénzadomány teljes összege vagy a természetben nyújtott adomány fordítható.
10.3. Az alapítványi vagyon felhasználása során az egyedi kérelmek alapján a támogatásokról elfogadott pénzügyi terv és határozat alapján a kuratórium dönt.
10.4. Ha a csatlakozó támogató rendelkezett vagyoni juttatása felhasználásáról, úgy rendelkezése érvényesüléséről a kuratórium gondoskodik.
11. Az alapítvány ügyvezető szerve
Hivatkozás másolása11.1. Az alapítók az alapítvány vagyonának kezelésére három természetes személyből álló kuratóriumot neveznek. Az alapítók fenntartják a kuratórium elnökének kijelölési jogát.
A kuratórium elnöke (név, lakcím, anyja neve)
Hivatkozás másolása- Rényi-Vámos Beáta Erzsébet
(anyja neve: Lados Judit; lakcím: 1125 Budapest, Diana utca 33/B. 3. ajtó
A kuratórium további tagjai (név, lakcím)
Hivatkozás másolása- Németh Anna
(anyja neve: Stubenvoll Anna; lakcím: 2045 Törökbálint, Tinódi Lantos Sebestyén utca 28.) - Dr. Mihály Sándor
(anyja neve: Weisenfarth Zsuzsanna; lakcím: 2143 Kistarcsa, Grassalkovich utca 24. 1. ajtó.)
A kuratórium elnökét megillető képviseleti jogának terjedelme és gyakorlásának módja: általános és önálló.
11.2. A kuratóriumi tagok kijelölése határozatlan időre szól. A kuratóriumi tagokat az alapítók jelölik ki, s a tisztség annak elfogadásával jön létre.
A kuratóriumi tagság megszűnik
Hivatkozás másolása- a tag halálával,
- lemondásával,
- a Ptk. 3:22. § (1), (4)-(6) bekezdésében, továbbá a Ptk. 3:397. § (3), (4) bekezdésében és a Btk. 61.§ (2) bekezdésében foglalt összeférhetetlenségi és kizáró ok bekövetkeztével,
- a Ptk. 3:398. § (2) bekezdése szerinti visszahívással
11.3. A kuratórium biztosítja az alapítványi célok folyamatos megvalósítását, ehhez megteremti a szükséges eszköz- és feltételrendszert. Dönt az alapítványhoz érkezett adományok elfogadásáról, illetve, visszautasításáról.
Az alapítvány munkavállalói felett a munkáltatói jogokat a kuratórium gyakorolja.
11.4. A Kuratóriumot évente legalább egyszer össze kell hívni írásban, igazolható módon. Írásbeli igazolható módon történő kézbesítésnek minősül: pl. ajánlott vagy tértivevényes küldeményként, továbbá a tagnak az elektronikus levelezési címére történő kézbesítés azzal, hogy a kézbesítés visszaigazolásra kerüljön (elektronikus tértivevény).
11.5. A kuratórium feladata ellátása során határozatait nyilvános ülés tartásával hozza meg. Az ülést a kuratórium elnöke hívja össze meghívóval. A meghívónak tartalmaznia kell az alapítvány nevét és székhelyét, továbbá a kuratóriumi ülés helyét, időpontját és a napirendi pontokat. A meghívót a kuratóriumi tagoknak igazolt módon és olyan időben kell megküldeni, hogy a meghívó kézhezvétele és a kuratóriumi ülés időpontja között legalább 8 nap elteljen.
11.6. A kuratórium akkor határozatképes, ha azon legalább két tag jelen van. Határozatát – ha az alapító okirat másként nem rendelkezik – minden tag jelenléte esetén egyszerű szótöbbséggel, míg két tag esetén egyhangúlag hozza.
A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
- a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
- b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
- c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
- d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az alapítvány alapítója;
- e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
- f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
11.7. A kuratórium tagjait díjazás nem illeti meg, azonban igazolt készkiadásaik, költségeik megtérítésére igényt tarthatnak.
12. Összeférhetetlenségi szabályok
Hivatkozás másolása12.1. Vezető tisztségviselő az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.
Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.
Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet.
Nem lehet vezető tisztségviselő, aki közügyektől eltiltó ítélet hatálya alatt áll (Btk. 61.§ (2) bek. i) pont).
Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.
12.2. Az alapítvány kedvezményezettje és annak közeli hozzátartozója nem lehet a kuratórium tagja. Az alapítók, illetőleg törvényes képviselőik és közeli hozzátartozóik nem lehetnek többségben a kuratóriumban.
12.3. A kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.
Az alapító okiratban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
Kelt: Budapest, 2025. január 15.